Seviyorsan Git Konuş (iman)

SuphiEfendi

Sanki nispet etmek için var tüm mutlu şarkılar
SE
Mesajlar
345
Tepkiler
246
Puanlar
43
En mühim mesele imandır. Kişi güzel bir imana sahip ise ibadetler de ona kolay gelir. Eğer kişinin imanı çevresel veya kültürsel bir sonuçsa; anne, babasından veya atalarından kalma bir mirassa ibadetler bile ona zor gelir. Namaz kılmaya çalışsa bile aksatır. Cümlemiz: "iman, hayatın kuvvetidir."

Aslında en kötü adam bile iman ettiğini söyler. Ama imanın pek çok mertebesi vardır.

1)Taklidi imana sahip birisi çevresinden dolayı iman etmiştir. Çevresi küfre saparsa o da meyillidir.

2)Tahkiki imana sahip birisiyse doğrudan baki olanı araştırmış ve tasdik etmiştir. Tüm dünya küfre girse bile; imanını korur.

Hem ahir zamanda dehşetli dinsizlik ve çıldırasıya küfür fırtınaları zuhur etmiştir. Bunca küfrün karşısında imanı korumak ilim ile olur. Kişinin her türlü ilmi ve felsefi sorusuna cevap bulması lazımdır. Taklidi olan imanını, ilim öğrenip tahkiki imana yükseltmesi lazımdır.

(1)Taklidi bir iman bu zamandaki delalet, sapkınlık fırtınaları karşısında çabuk söner. (2)Tahkiki iman ise sarsılmaz, sönmez bir kuvvettir. Tahkiki imanı elde eden bir kimsenin iman ve İslamiyeti dehşetli dinsizlik kasırgalarına da maruz kalsa, o kasırgalar bu iman kuvveti karşısında tesirsiz kalmaya mahkumdur. Tahkiki imanı kazanan bir kimseyi, en dinsiz feylosoflar dahi bir vesvese veya şüpheye düşürtemez.

İmanın rükünlerinden en mühimi, Allah'a imandır, sonra peygambere ve haşre imandır. Bunun için insanın en başta elde etmeye çalıştığı ilim, iman ilmidir. İlimlerin esası, ilimlerin şahı ve padişahı iman ilmidir.

Hem imanın rükünlerinden birisinde hasıl olacak bir şüphe veya inkar, dinin teferruatında yapılan lakaydlıktan pekçok defa daha felaketli ve zararlıdır.
 

SuphiEfendi

Sanki nispet etmek için var tüm mutlu şarkılar
SE
Mesajlar
345
Tepkiler
246
Puanlar
43
"Kişinin imanı kendisinin sermayesidir, ibadetleri ise o sermaye ile yaptığı kazanç.

Kişinin hem sermayesini büyütmesi lazımdır, hem de sermaye ile yaptığı kazancı."
 

Üst